مقایسه بازدهی « کگل » و « کچاد »

06:31 - 1400/01/18
نمادهای سنگ‌آهنی نیز به همراه سایر نمادهای کالایی وضعیت عملیاتی مطلوبی را طی سال 96 پشت سر گذاشتند. نمادهای این گروه از جمله نمادهای ارزنده‌ای بودند که بر آن‌ها تاکید فراوانی شده بود. این نمادها بازدهی جالب توجهی را از ابتدای سال گذشته تا امروز به ثبت رسانده‌اند. با این وجود آیا این نمادها همچنان در محدوده ارزندگی قرار دارند و در این صورت کدام‌یک از این نمادها جذابیت بیشتری دارند؟
مقایسه بازدهی « کگل » و « کچاد »

هر دو شرکت سنگ‌آهنی گل‌گهر و چادرملو سال‌های گذشته را در تلاش برای گسترده کردن حیطه و محدوده فعالیت پشت سر گذاشتند. طرح فولادسازی «کچاد» از جمله طرح‌هایی بود که سال گذشته و به منظور تکمیل زنجیره ارزش به بهره‌برداری رسید. «کگل» نیز در انتهای سال 95 خط تولید 5 میلیون تنی گندله‌سازی خود را وارد مدار کرد و سال 96 را در پروسه رسیدن به ظرفیت اسمی سپری کرد.

ضمنا اخبار مبنی بر نزدیک شدن به موعد آزادسازی قیمت گندله و عرضه آن از طریق سامانه بورس کالا از دیگری مسئله‌هایی‌ست که همچنان انتظار تحقق آن وجود دارد. این مسائل در کنار رشد محسوس قیمت شمش فولاد خوزستان (به عنوان مرجع فعلی قیمت‌گذاری) و نیز انتظار برای رشد ظرفیت فولادسازی کشور قسمتی از جوانب مثبت چشم‌انداز آینده شرکت‌های سنگ‌آهنی هستند.

سال گذشته این دو نماد از میان دیگر نمادهای هم‌گروه مورد توجه ویژه‌ای قرار داشتند و فعالان بازار بخش قابل توجهی از تحلیل‌های خود را صرف رصد وضعیت این نمادها کردند. در این فضا «دنیای بورس» بر خلاف جو عمومی بر تقدم ارزندگی «کگل» نسبت به سهام چادرملو تاکید داشت.

نگاهی به میزان بازدهی هر دو سهم نشان می‌دهد هر دو نماد از ابتدای سال 96 تاکنون رشد جالب توجه و محسوسی را پشت سر گذاشته‌اند. با این وجود «کگل» در این زمینه بر «کچاد» پیشی گرفته است:

قیمت هر سهم «کچاد» در آغاز سال 96، 185.2 تومان و در پایان معاملات روز چهارشنبه 221.9 تومان بود. با لحاظ افزایش سرمایه 19 درصدی این شرکت در سال گذشته و تقسیم سود هر سهم 20 تومانی طی سال 96 این شرکت از اولین روز معاملاتی فروردین 96 تا هفته پیش بازدهی 53 درصدی را به ثبت رسانده است.

هر سهم «کگل» در ابتدای سال 96 در سطح 246.9 تومان داد و ستد شد و قیمت پایانی این نماد در آخرین روز معاملاتی هفته پیش 358 تومان بود. با احتساب تقسیم سود 28 تومانی در سال پیش و اقدام برای افزایش سرمایه 20 درصدی در ابتدای سال جاری این نماد بازدهی 73 درصدی را در 14 ماه اخیر به ثبت رسانده است. چشم‌انداز رشد سودآوری در این نماد همچنان موجود است و این نماد را همچنان بر مدار ارزندگی قرار می‌دهد.

با این حال این موضوع نمی‌تواند به این معنا باشد که همیشه باید در انتظار پیشی گرفتن قیمتی سهام گل‌گهر از برابر چادرملو بود. به این منظور باید با دقت بیشتری رویه قیمتی سهام این گروه و دیگر گروه‌ها را دنبال کرد تا امکان شناسایی برترین سهم از نظر بازدهی انتظاری وجود داشته باشد.