فولاد مبارکه رشد 75 درصدی عایدی را در فصل بهار تجربه می‌کند

تغییر مقیاس سودآوری « فولاد »

05:29 - 1400/01/18
در معاملات امروز «فولاد» در صدر نمادهای اثرگذار بر شاخص کل قرار گرفت. عرضه‌های بورس کالا به عنوان یکی از بهانه‌های اصلی برای رشد قیمتی این سهم شناخته می‌شود. عرضه امروز محصولات فولاد مبارکه در قراردادهای مچینگ برای تحویل در فصل بهار و در قراردادهای سلف برای نخستین بار تحویل در فصل تابستان را کلید زد. در حالی‌که روند عرضه‌های محصولات این شرکت داغ دنبال می‌شود به نظر می‌رسد همچنان بازار از قدرت سودآوری این شرکت درک کاملی ندارد.
تغییر مقیاس سودآوری « فولاد »

«دنیای بورس» در یک سال اخیر رویه سودآوری فولاد مبارکه اصفهان را با دقت بالایی دنبال کرده است. روند سودآوری این شرکت تاکنون با درصد بالایی با انتظارات هم‌خوانی داشته است. در گزارش شعاع جذابیت تک‌نمادهای بورسی کاملا بر جذابیت «فولاد» تاکید شده بود. این موضوع به دفعات اشاره شده است که تنها ریسک موجود برای فولاد مبارکه کمبود آب است که اگر بتواند بر این مشکل غلبه کند باید در انتظار تکرار سالی درخشان در سهام این شرکت مطابق با سال گذشته بود.

عرضه‌ محصولات فولاد مبارکه در معاملات امروز نیز با استقبال خریداران همراه شد. چند نکته در این خصوص مورد توجه است. نخست این‌که نگرانی‌ها از خشکسالی در فلات مرکزی این نگرانی را میان سهام‌داران فولاد مبارکه ایجاد کرده است که این شرکت با مشکل تولید و حتی توقف در تابستان مواجه شود. اما عرضه با تاریخ تحویل پایان تیر بر عزم مدیران این شرکت برای تولید و برنامه‌ها برای عبور از سد کم‌آبی اشاره دارد. این موضوع در شرایط کنونی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دومین نکته نشانه‌ها از پایان عرضه‌های داخلی محصولات فولاد مبارکه در بهار است. در معاملات امروز حدود 40 هزار تن ورق گرم B و C از سوی فولاد مبارکه در قالب قرارداد سلف مچینگ عرضه شد، اما عرضه‌های این شرکت برای تابستان در قالب قرارداد سلف و با کشف قیمت بیش از 2700 تومانی برای تحویل 31 تیر به ثبت رسید.

رشد 75 درصدی سود فولاد در بهار

بر این اساس این شرکت در نخستین فصل از سال 97 موفق به فروش 766 هزار تن ورق گرم با قیمت 2580 تومان به ازای هر کیلو و 265 هزار تن ورق سرد با قیمت 2800 تومان به ازای هر کیلو در بورس کالا شده است. اگر فرض شود که عرضه‌های صادراتی این شرکت با قیمت 2450 تومان (با قیمت صادراتی ورق گرم 583 دلار و نرخ هر دلار 4200 تومانی) انجام شود، می‌توان گفت این شرکت در نخستین فصل از سال 97 امکان ساخت سود 22 تومانی را خواهد داشت که نشان از رشد 75 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته دارد.

تابستان رویایی برای فولاد

اما نکته قابل توجه برای فولاد مبارکه تابستان جذاب برای سودآوری این شرکت است. در این خصوص سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در فصل تابستان به حساب‌های فولاد منعکس می‌شود. لازم به ذکر است که این شرکت در سال گذشته 144 میلیارد تومان سود از محل سرمایه‌گذاری در سهام شناسایی کرده، این در حالی است که در سال 96 سودآوری شرکت‌های فلزی و معدنی نسبت به سال قبل رشد چشم‌گیری را تجربه کرده است. بر این اساس سود حاصل از سرمایه‌گذاری در این شرکت می‌تواند رشد بیش از 100 درصدی را تجربه کند.

در بخش عملیاتی نیز معاملات امروز بورس کالا تاییدکننده جهش احتمالی سودآوری این شرکت از این محل است. با فرض ثبات متغیرهای اثرگذار شامل قیمت فولاد جهانی، نرخ دلار داخلی و همچنین عدم توقف تولید می‌توان انتظار بهبود سودآوری این شرکت را داشت. در این خصوص نرخ فروش ورق گرم رشد 6.5 درصدی را تجربه کرده است.  در معاملات امروز حدود 125 هزار تن ورق گرم با میانگین قیمت 2740 تومان به ازای هر کیلو در بورس کالا با سررسید تحویل 31 تیر عرضه شد. علاوه بر این بیش از 35 هزار ورق سرد نیز با قیمت بیش از 2900 تومانی مورد معامله قرار گرفت.

در مجموع تاکنون حدود 92500 تن ورق سرد با قیمت 2990 تومان برای تحویل در تیر سال جاری در بورس کالا معامله شده است که رشد 6.8 درصدی قیمت نسبت به عملکرد بهار را شاهد هستیم.