تکمیل فاز اول ستاره خلیج فارس در خرداد ۹۶

03:22 - 1400/01/18
مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز تایپکو از تکمیل و تولید فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در خردادماه سال ۱۳۹۶ خبر داد و افزود: روند اجرای این پروژه تسریع شده و فاز اول این پالایشگاه تا پایان سال تولید بنزین و گاز مایع خواهد داشت، اما در خردادماه سال ۱۳۹۶ تکمیل شده و به تولید نهایی خواهد رسید.

ایسنا: محمد حسن پیوندی در گفت‌وگویی با بیان اینکه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در سه فاز طراحی شده است، به بازدید اخیر خود از این پالایشگاه در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: نتیجه بازدیدی که هفته گذشته به همراه جمعی از اعضای هیات مدیره شرکت نفت ستاره خلیج فارس از این پالایشگاه داشتم این بود که هم‌اکنون روند اجرای پروژه تسریع شده و فاز(ترین) اول این پالایشگاه تا پایان سال تولید بنزین و گاز مایع خواهد داشت.

 وی ادامه داد: هنگامی که واحدی برای اولین بار راه اندازی می‌شود مدت‌ها طول می‌کشد که تنظیمات نهایی صورت بگیرد و به همین دلیل فاز اول این پالایشگاه تا خردادماه سال ۹۶ تکمیل شده و به تولید نهایی خواهد رسید. این واحدها به طور کلی پیچیده هستند و پالایشگاه ستاره خلیج فارس اولین واحدی است که از معیانات گازی به بنزین کامل می‌رسد. سایر پالایشگاه‌های ایران و دنیا با نفت خام کار می‌کنند و ترکیب معیانات گازی با نفت خام متفاوت است.

 مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز تاپیکو در ادامه درمورد سرمایه‌گذاری در پالایشگاه ستاره خلیج فارس توضیح داد: سهام داران تامین‌کننده مالی این پالایشگاه هستند. تاپیکو با ۴۹ درصد سهم، بزرگ‌ترین سهام دار این پالایشگاه است. حدود ۳۳ درصد متعلق به صندوق‌های نفت و حدود ۱۸ درصد متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی است. سهام داران باید منابع مالی ساخت این پالایشگاه را از طریق انتشار اوراق سلف، پیش فروش کردن محصول و.... تامین کنند.

 پیوندی از پیشرفت مطلوب تکمیل پروژه ستاره خلیج فارس خبر داد و افزود: ۳ خط تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس نزدیک به ۹۰ درصد پیشرفت داشته است و تا پایان سال ۱۳۹۶ همه فاز‌های آن تکمیل می‌شود و در آن زمان می‌توانیم درمورد خودکفایی بنزین و صادرات بنزین صحبت کنیم.

 وی با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۳۶۰ هزار بشکه در روز تولید خواهد داشت، اظهار کرد: با توجه به سهم ۴۹ درصدی تاپیکو در این پالایشگاه، ۱۷۵ هزار بشکه از تولیدات روزانه آن متعلق