سهام بانک صادرات 50 درصد افت کرد

ریزش شاخص با شوک « وبصادر »

02:54 - 1400/01/18
بانک صادرات همزمان با اعلام شفاف‌سازی و اعلام پیام ناظر امروز بازگشایی شد. «وبصادر» نزدیک 20 ماه است متوقف شده و در شرایط کنونی نیز با افت بیش از 50 درصدی به بازار سهام بازگشت. ریزش این‌چنینی قیمت این سهم موجب سوخت حدود 3000 میلیارد تومانی ارزش بازار این شرکت شد. به این ترتیب شاخص کل بورس نیز تحت تاثیر این موضوع افت 732 واحدی را تاکنون تجربه کرده است که در مجموع افت این نماگر به یک کانال پایین‌تر را به دنبال داشت.
ریزش شاخص با شوک « وبصادر »

نماد معاملاتی بانک صادرات ایران یک روز کاری قبل از برگزاری مجمع عادی سالیانه 31 تیرماه سال 95 متوقف شد، از آن زمان تاکنون نماد بانک متوقف بود و به دلایلی که بورس از آن به عنوان عدم ارائه اطلاعات لازم و زیان انباشته سنگین بانک یاد می‌کرد، از بازگشایی نماد «وبصادر» خودداری شد.

امروز پس از نزدیک 20 ماه پس از برگزاری مجامع عادی سالانه و فوق‌العاده «وبصادر» و تغییرات جدید مدیریتی بازگشایی نماد بانک محقق شد. مدیریت عملیات بورس تهران در پیامی اعلام کرد: بانک صادرات پس از رفع تعليق - برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي - افشاي اطلاعات با اهميت گروه الف، بدون محدوديت نوسان قيمت با استفاده از مكانيزم حراج آماده انجام معامله است. در این میان سازمان بورس پس از ارائه افشای اطلاعات با اهمیت و تازه‌ترین وضعیت بانک صادرات مواضع خود را اعلام کرده بود.

کشف قیمت این سهم در 50 تومان کمتر از انتظارات موجود بود. البته لازم به ذکر است که این انتظارات از عوامل بنیادی نشات نگرفته و تنها بر اساس فضای مشابه بازگشایی دیگر بانک‌ها بود. وضعیت بنیادی بانک صادرات به طور قطع مناسب نیست و هر ساعت بر میزان زیان این شرکت افزوده می‌شود. راه گریز از این بحران نیز تنها به دست سیاست‌گذار و تلاش برای اصلاح واقعی نظام بانکی است. بر این اساس نباید با دید بنیادی به خرید این سهم پرداخت. از سوی دیگر اما عوامل بازاری مانند احتمال حمایت بازارگردانان سهم شاید بتواند نوساناتی در قیمت سهم ایجاد کند. اما شدت عرضه‌ها بسیار بالا است و هر گونه حمایتی را می‌تواند سرکوب کند.

«وبصادر» در 30 بهمن ماه امسال اطلاعات صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای دوره 9 منتهی به 30 آذرماه امسال را همراه گزارش تفسیری مدیریت در سامانه کدال منتشر کرد. مطابق اطلاعات منتشر شده عملکرد «وبصادر» در 9 ماهه سپری شده از سال مالی 96 منجر به شناسایی مبلغ 3.035 هزار میلیارد تومان (به ازای هر سهم 52.5 تومان) شد.

«وبصادر» پیش‌بینی زیان هر سهم سال مالی (منتهی به 29 اسفندماه امسال) را در 2 اردیبهشت‌ماه امسال به مبلغ 1.418 هزار میلیارد تومان (به ازای هر سهم 24.5 تومان) ارائه کرد. «وبصادر» در تاریخ 22 اسفندماه امسال زیان هر سهم سال مالی 96 را 78.8 تومان به ازای هر سهم پیش‌بینی کرد.

بانک صادرات در همین حال از فروش یکی از شرکت‌های زیر مجموعه خبر داده که در جریان است. در صورت انعقاد قرارداد تا پایان سال 96، مبلغ 500 میلیارد تومان (8.6 تومان به ازای هر سهم) به درآمدهای «وبصادر» در سال مالی 96 افزوده می‌شود.

مطابق مفاد نامه بانک مرکزی، اعمال ذخایر در صورت‌های مالی سال 95 به شرح جدول ذخایر ضرورت دارد. همچنین ارائه مدارک کافی در خصوص درآمد شناسایی شده به 4.980 هزار میلیارد تومان روی سود مطالبات از دولت در سنوات گذشته حداکثر تا پایان اسفندماه 1396 ضروری است.

ریزش شاخص با شوک « وبصادر »9

بر مبنای اطلاعات در دست، سازمان بورس و اوراق بهادار البته در اطلاعیه‌ای از «وبصادر» درخواست کرده تازه‌ترین وضعیت اعمال ذخایر مورد نظر بانک مرکزی در حساب‌های بانک را به بورس اعلام کند که بانک هم در گزارشی اعلام کرد: بر مبنای یادداشت شماره 10 صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای دوره 9 ماهه منتهی به 30 دی‌ماه امسال (هزینه مالی)، بابت جرایم اضافه برداشت از حساب‌های بانک مرکزی برای سال گذشته، ذخیره کافی (980 میلیارد تومان) در دفاتر شرکت به ثبت رسیده است و ثبت‌های اصلاحی درخصوص سایر سرفصل‌ها به ثبت نرسید. پیگیری‌های بانک صادرات دراین‌خصوص ادامه دارد.

سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین اعلام می‌کند: ارائه مدارک کافی از سوی بانک صادرات ایران به بانک مرکزی، درخصوص درآمد شناسایی شده روی سود مطالبات از دولت در سنوات گذشته حداکثر تا پایان اسفندماه 1396 ضروری است.

بر مبنای اطلاعات صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذرماه امسال، زیان انباشته «وبصادر» در تاریخ مذکور مبلغ 6.405 هزار میلیارد تومان (به ازای هر سهم 110.8 تومان) است. البته صورت‌های مالی حسابرسی شده دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریورماه امسال تاکنون در سامانه کدال منتشر نشد.