بازدهی بورس تهران در سال 2017

22:58 - 1400/01/17
با رتبه بازدهی ایران در بورس‌های ۲۰۱۷ عملکرد بازارهای سهام دنیا در سال گذشته میلادی بررسی شد. «دنیای بورس» پیش‌تر با عملکرد بازارهای جهانی چشم‌انداز بازارها در سال 2018 را نیز ترسیم کرده بود. تحلیل پیش‌رو نگاه جامعی از دورنمای بازارها را در سال 2018 با نگاه به گذشته روبه‌روی مخاطب قرار می‌دهد.

سال ۲۰۱۷ میلادی سالی خوب برای بازار سهام ایران بود؛ به‌طوری که این بازار بازدهی بیش از ۲۰ درصدی را در کارنامه خود به ثبت رساند. این وضعیت مثبت اما تنها بر بورس تهران حاکم نبود و ۲۱ کشور از بورس تهران شرایط بهتری را تجربه کردند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از ۷۰ بورس بین‌المللی نشان از ثبت بازدهی مثبت برای بیش از ۸۷ درصد این بازارها دارد.

بورس تهران در میان ۷۰ بازار سهام بین‌المللی با رشد 20.22 درصدی در رتبه بیست‌ودوم قرار گرفت. این مهم در حالی رقم خورد که صنایع کالامحور بورس تهران بیشترین بازدهی را نصیب سهامداران خود کردند. به این ترتیب گروه فلزات اساسی با رشد ۷۵ درصدی و پالایشی‌ها با کسب بازدهی ۶۲ درصدی در سال ۲۰۱۷ صدرنشین سایر صنایع بورسی شدند.«‌دنیای بورس» پیش از این گزارش‌های متعدد و جدیدی در خصوص اقتصاد جهان در سال 2017 را پیش روی مخاطبان قرار داده بود.

مشروح بررسی‌ها را اینجا بخوانید.

پیش‌تر در «دنیای بورس» خواندید:‌

کارنامه دومین اقتصاد دنیا در سال 2017

خوب‌وبدهای در سال 2017

عملکرد دلار در سال 2017

بازار پتروشیمی‌ها در سال 2017

بازار فلزات اساسی در سال 2017 (یک) و (دو)

امروز در «دنیای اقتصاد» می‌خوانید:

جهش معاملات با ریزش بورس تهران

سرگیجه موقت در بازار سهام

اقتصاد و سیاست جهان در سال 2018

چشم‌انداز بازارها در سال 2018