اعلام شرایط جدید وام مسکن

19:14 - 1400/01/17
شرایط جدید وام مسکن در حالی اعلام می‌شود که در تازه‌ترین رویدادها قرار است وزیر راه و شهرسازی در همایش سیاست‌های توسعه مسکن که سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۸ و ۱۹ مهرماه برگزار می‌شود، شرایط جدید تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم را اعلام کند.
اعلام شرایط جدید وام مسکن

غلامرضا سلامی؛ مشاور وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «مهر» با اعلام جزئیات اعطای وام‌های جدید مسکن می‌گوید: بازپرداخت این وام‌ها ۱۵ ساله و نرخ سود آن، ۸ درصد است.

بهترین مزیت

مهم‌ترین مزیت این وام‌ جدید، افزایش زمان بازپرداخت مسکن از ۱۲ به ۱۵ سال و همچنین کاهش سود تسهیلات از نه و نیم به ۸ درصد است؛ ضمن اینکه متقاضی دیگر نیازی نیست یک سال برای دریافت وام منتظر بماند؛ بلکه در یک دوره ۱۰ ماه (دو دوره ۵ ماهه) می تواند پرونده دریافت وام تشکیل دهد.

تصمیم هیات دولت

براساس تصمیم هیات دولت قرار است از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر، منابع مالی جدید به بانک عامل بخش مسکن تزریق شود تا سیاست بهبود شرایط تسهیلات مسکن اجرایی شود.

نگاه دولتمردان

دولتمردان بر این باورند تنها عاملی که سبب می‌شود تسهیلات مسکن اثرگذار باشد، ورود دولت به بخش تسهیلات مسکن است تا علاوه بر افزایش مبلغ وام، نرخ بهره و مدت زمان بازپرداخت اقساط را کاهش دهد؛ چرا که بانک‌های خصوصی در حال حاضر، توانایی پرداخت تسهیلات مسکن با نرخ بهره پائین را ندارند.

حالت ایده‌آل مسکن

از منظر آنان، بهترین حالت برای تسهیلات مسکن، کاهش نرخ بهره تسهیلات به ۶ درصد و افزایش زمان بازپرداخت اقساط به ۲۰ سال است اما در شرایط کنونی دولت چنین منابعی را ندارد و به نظر می‌رسد تامین این اهداف به سال‌های آینده موکول شود.

همایش مسکن در این هفته

در همین حال در تازه‌ترین رویدادها قرار است وزیر راه و شهرسازی در همایش سیاست‌های توسعه مسکن که سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۸ و ۱۹ مهر ماه در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار می‌شود، شرایط جدید تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم را اعلام کند.

جزئیات خبر را اینجا بخوانید.