افزایش ۱۵ درصدی حق بیمه تکمیلی درمان

18:37 - 1400/01/17
عمده مطالبات معوق بیمارستان‌ها از شرکت‌های بیمه مربوط به بیمه‌های اولیه است. این در حالی است که به گفته مدیرعامل بیمه دانا بیمه‌های تکمیلی درمان با اصلاح ۱۵درصدی تعرفه این مشکل را حل کرده است.

آثار روی بیمه‌های اولیه

افزایش تعرفه‌های درمان باعث زیان بیمه‌گران شده است؛ به گونه‌ای که چندی قبل رئیس یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل عدم ایفای تعهدات دستگاه‌های بیمه‌گر ناگزیر به صدور دستورالعمل ویژه به بیمارستان‌های تابعه شد.

بیژن صادق در خصوص اینکه این عدم ایفای تعهدات تا چه حد به بیمه‌های تکمیلی درمان برمی‌گردد به «فارس» می‌گوید: واقعیت این است بیشترین آثاری که در رابطه با طرح تحول سلامت مطرح است، روی بیمه‌های اولیه مانند تامین اجتماعی، خدمات درمانی نیروهای مسلح و بیمه‌های خویش‌فرما است.

 دامنه تاثیر اصلاح تعرفه درمان

مدیرعامل بیمه دانا که در قالب یک کنسرسیوم سهم 55 درصدی در سبد بیمه تکمیلی درمان کشور دارد، همچنین عنوان می‌کند: اصلاح تعرفه‌های درمان هزینه‌های شرکت‌های بیمه تجاری در حوزه بیمه تکمیلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است، اما علی‌رغم هزینه‌هایی که طرح تحول سلامت برای بخش درمان ایجاد کرد،  بیمه‌‌های تجاری در یکی ـ دو سال اخیر توانستند تغییراتی را روی حق بیمه‌ها اعمال کرده و خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

از منظر فعالان بیمه‌ای نسبت به چند سال قبل تفاوت ماهوی بین بیمه‌های تکمیلی درمان شرکت‌های تجاری اتفاق نیفتاده است. این در حالی است که اجرای طرح تحول سلامت برای بیمه‌شدگان آثار مثبتی داشته و بسیاری از خدمات درمانی، بستری و جراحی که قبلا تحمل هزینه‌های سنگینی را می‌طلبید اکنون تنها با پرداخت 5 درصد هزینه‌ها در بیمارستان‌های دولتی و تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی قابل انجام است.

 وی در پاسخ به اینکه عدم ایفای تعهدات شرکت‌های بیمه‌گر بیمه اصلا به بیمه‌های تکمیلی درمان بازنمی‌گردد، عنوان کرد: قریب به اتفاق و اکثریت مربوط به بیمه‌های اولیه است.

 توصیه سیاست‌گذار

در این میان توصیه بیمه مرکزی و سندیکا به شرکت‌های بیمه‌گر ایفای تعهدات در کمترین فاصله زمانی است و اینکه تاخیرهای موجود در پرداخت خسارت را به حداقل برسانیم و رضایت بیمه‌گذاران را به دست آوریم. صادق بر این اساس از اصلاح تعرفه‌های بیمه تکمیلی درمان تا 15 درصد خبر داد.

 از منظر صادق با توجه به سیستم‌ جدید نرم‌افزاری در طول 4 سال گذشته میزان پرداخت خسارت بیمه دانا به روز شده است و توانسته رضایت‌مندی بیمه‌شدگان را فراهم کند. مدیرعامل بیمه دانا تاکید می‌کند: بیمه دانا تلاش کرده زیان انباشته شرکت را هر سال کاهش داده و در یکی ـ دو سال اخیر به حداقل برسد.