تاثیر بازار چین به نمادهای فولادی رسید؟

17:50 - 1400/01/17
روند اصلاح قیمت فولاد در بازارهای چین اخیرا آغاز شده به نظر می رسد که فعالان بورس تهران نیز در حال هضم این موضوع پس از رونق معاملات برخی نمادهای فولادی در ساعات پایانی روز گذشته به لطف فروش محصولات با نرخ هایی جذاب در بورس کالا هستند.
تاثیر بازار چین به نمادهای فولادی رسید؟

از امروز محدودیت‌های جدیدی پیش روی معاملات آتی برخی محصولات مانند فولاد در بازار آتی شانگهای آغاز شده و همین امر نیز به افت قیمت این محصولات دامن زده به گونه‌ای که نورد گرم با کاهش قیمتی به میزان 12دلار در سطح 573 دلار قرار گرفته و میلگرد نیز 15دلار ارزان شده و به 559 دلار رسیده است.

این روند متزلزل از روز جمعه و به تبع انتقاد مقامات اتحادیه آهن و فولاد چین از رشد قیمت‌ها بدون توجه به عوامل بنیادی بازار آغاز شد و در روز گذشته با اعلام آمار نه چندان امیدوارکننده تولیدات صنعتی و سرمایه‌گذاری در درایی‌های ثابت چین و همچنین انتشار گزارش رکوردشکنی تولید فولاد این کشور در ماه جولای تشدید شد.

در این میان تاثیر رشد اخیر قیمت‌ در بازارهای جهانی با وقفه‌ای چند روزه کماکان در بورس کالاهای ایران به چشم می‌خورد و روز گذشته شاهد معامله محصولات فولاد خوزستان و مبارکه اصفهان در قیمت‌هایی بالاتر از سطوح قیمت هفته پیش در رینگ فلزات بودیم به گونه ای که که شمش بلوم فولاد خوزستان در قیمتی فراتر از 2105 تومان در هر کیلوگرم معامله شد و همچنین ورق گرم گرید B وC  فولاد مبارکه نیز به ترتیب 2327 و 2417 توامن قیمت خورد. قیمت نورد سرد گرید b این شرکت نیز به 2797 تومان رسید.

این روند منجر به رونق معاملات روی نماد«فولاد» در ساعت پایانی معاملات دیروز شد که البته حجم سنگین عرضه در قیمت‌های بالاتر از 180 تومان از رشد ملموس ارزش این نماد جلوگیری کرد.

حال به نظر می رسد که فعالان بازار به روند متزلزل حاکم بر بازار فولاد چین و تاثیر روند فعلی بر افت قیمت‌ها در بازار جهانی نیم نگاهی دارند و همین امر نیز از هیجان روز گذشته در معامله نمادهای فولادی کاسته و فشار نسبی نیز به نظر در حال شکل‌گیری بر این نمادهاست.