چراغ سبز عراق به حضور ایران در بازسازی‌ها

17:04 - 1400/01/17
پس از آزادسازی موصل روز گذشته نخستین دیدار مقام‌های بلندپایه تجاری ایران و عراق با انعقاد یک تفاهم‌نامه همکاری برگزار شد تا نشان دهد دو طرف به طور جد به دنبال تعمیق روابط میان خود هستند. همکاری در بخش‌های زیربنایی همچون ایجاد 5 شهرک صنعتی همسو با ضرورت برقراری روابط بانکی آغازگر فصل جدید روابط ایران و عراق پس از آزادسازی موصل است.

 پس از آزادسازی موصل، روابط تجاری و اقتصادی ایران و عراق در حال ورود به فاز جدیدی است و اگر چه رقیبان ایران همچون ترکیه در ترمیم روابط تجاری و اقتصادی پیش‌گام شده‌اند اما به نظر می‌آید تعمیق روابط ایران و عراق که متاثر از مولفه‌های غیراقتصادی نیز باشد روی افزایش سطح روابط اقتصادی دو کشور تاثیرگذار‌گذار خواهد بود. اگر چه پیش از این روابط دو کشور در سطح وزرا برای حضور صنعت سیمان و دیگر صنایع در بازسازی موصل برگزار شده بود اما دیروز عصر نخستین دیدار دو جانبه مقام‌های بلدپایه تجاری دو کشور پس از آزادسازی موصل بود که به نظر می‌آید با گام محکمی هم آغاز شد؛ به طوریکه در همین دیدار تفاهم‌نامه همکاری دو کشور با حضور محمدرضا نعمت‌زاده؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و محمد شیاع السودانی؛ سرپرست وزارت صنایع و معادن و وزیر کار و امور اجتماعی عراق امضا شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در این نشست با اشاره به ضرورت برقراری روابط بین بانکی میان دو کشور از اعلام آمادگی ایران برای همکاری در بخش‌های زیربنایی به صورت گسترده با کشور عراق خبر داد. سرپرست وزارت صنایع و معادن عراق نیز خواستار ایجاد پنج شهرک صنعتی توسط ایران در مناطق مرزی بین دو کشور شد و با اشاره اینکه پنج بانک ایرانی در عراق شعبه دارند، تاکید کرد: بانک رشید عراق نیز درخواست ایجاد شعبه خود را در ایران داده است که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد.