عرضه برق مصرف‌کنندگان بزرگ

16:40 - 1400/01/17
مدیرعامل بورس انرژی می‌گوید این بورس با وزارت نیرو بابت طرحی برای معاملات مستقیم مصرف‌کنندگان بزرگ برق مذاکراتی داشته؛ این در حالی است که امروز نخستین عرضه برق مصرف‌کنندگان بالای پنج مگاوات به صورت مستقیم روی تابلوی معاملات قرار گرفت.

 مذاکرات با وزارت نیرو

ایسنا: علی حسینی درباره مذاکرات بورس انرژی و وزارت نیرو عنوان می‌کند: بورس با وزارت نیرو بر سر عملیاتی شدن معاملات مستقیم مصرف‌کنندگان بزرگ برق، مذاکراتی را دنبال کرد و در حال حاضر دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های این موضوع ابلاغ شده و امروز نخستین عرضه برق بالای پنج مگاوات به صورت مستقیم روی تابلوی معاملات قرار گرفت.

2 پروژه با 2 وزارت خانه

در همین حال یکی از برنامه‌هایی که بورس انرژی روی آن به طور جدی ورود کرده، راه‌اندازی صندوق پروژه انرژی (برق) است که به گفته حسینی کار این صندوق نهایی شده است. البته برای این صندوق‌ها باید در دستورالعمل پذیرش و آیین‌نامه‌های معاملات اصلاحاتی انجام می‌شد. به نظر می‌رسد این موارد فعلا در دستور کار هیات مدیره سازمان بورس قرار گرفته است. همچنین بورس به تازگی بر سر قرارداد آتی نفت خام کمیته مشترک با وزارت نفت در حال مذاکره است که مدیرعامل بورس انرژی اظهار می‌کند: در این مورد توافق اولیه انجام گرفته و منتظر معرفی نمانیده وزارت نفت هستند.

اوراق سلف موازی

همچنین در حال حاضر اوراق سلف موازی روی فرآورده‌های نفتی روی نفت کوره و بنزین ستاره خلیج فارس منتشر شده است. همچنین برای LPG پتروشیمی بندر امام هم پذیرش انجام شده اما کار هنوز نهایی نشده و به مرحله عرضه نرسیده است ولی به گفته حسینی شاید امسال عرضه شود. مبلغ اوراق سلفی که در این مورد منتشر خواهد شد، برای یک مرحله ۴۰۰ میلیارد تومان است.