برنامه مهم « وغدیر » برای توسعه بازارگردان ها

16:16 - 1400/01/17
استراتژی‌های هلدینگ سیمان غدیر برای توسعه بازارگردانی سیمانی‌ها چیست.

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای‌اقتصاد نوشت: مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر (هلدینگ سیمان غدیر) از برنامه‌های این شرکت برای توسعه بازارگردانی سهام شرکت‌های تابعه در بازار سرمایه خبر داد. محمدرضا سلیمیان گفت: مجموعه سرمایه‌گذاری غدیر و تمامی هلدینگ‌های تابعه، نقش اثربخشی در صنعت و بازار سرمایه داشته و تلاش می‌شود که همواره از پیشتازان در صنعت باشند. این امر در بازار سرمایه نیز با پیشتازی این مجموعه برای بازارگردانی سهام شرکت‌های تابعه، عملیاتی شده است.

به طوری که هلدینگ سیمان غدیر از پاییز امسال حمایت مستمری را از نقدشوندگی نمادهای «سپاها»، «سکرد»، «سدشت»، «سشرق» و «کفرآور» به عمل آورده است.

وی افزود: مدیریت اصلی بازارگردانی سهام شرکت‌های سیمانی «سغدیر» توسط شرکت سرمایه‌گذاری آذر از شرکت‌های مدیریتی هلدینگ سیمان غدیر و فرآیند اجرایی آن توسط صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی مهرگان (وابسته به گروه مالی ساتا) در حال انجام است. همچنین گروه سرمایه‌گذاری غدیر به عنوان سهامدار اصلی ما نیز آماده انجام بازارگردانی سهام «سغدیر» بعد از عملیاتی شدن عرضه اولیه سهام در بورس است. 

سلیمیان در زمینه میزان تعهدات هلدینگ برای بازارگردانی سهام شرکت‌های تابعه اظهار کرد: شرکت‌های تابعه سغدیر حدود ۲۰درصد از ارزش بازار ۷۰ هزار میلیارد تومانی صنعت سیمان را در بازار سرمایه در اختیار دارند و با توجه به ارزندگی سهام گروه و داشتن حاشیه سود مطلوب و بعضا بالاتر در برخی سهام، گروه قصد دارد در صورت نیاز نسبت به ارتقای تعهدات بازارگردانی خود اقدام کند. 

وی افزود: بازارگردان باید مطابق الگوریتم‌ها و مکانیسم‌های مدون معاملاتی، نقدشوندگی سهام و روان‌سازی حجم صف‌های خرید و فروش را تضمین کند؛ امری که تابع شرایط کلی بازار و جو روانی و به طور کلی رفتار مالی فعالان بازار است. هرچند بازار در شرایط کنونی نیازمند به کارگیری سایر ابزارها برای تعادل‌بخشی در کنار رکن بازارگردان است.