دیده بان بورس 11 بهمن 99

پیش بینی بورس امروز | چه اتفاقی میافتد

16:13 - 1400/01/17
با بررسی اتفاقات هفته گذشته و اخبارها و شایعات شنیده شده پیرامون بازار، حالا اما به نظر میرسد امروز روز دیدنی برای بازار سهام باشد.
پیش بینی بورس امروز | چه اتفاقی میافتد

دنیای بورس | نوسانات سنگین شاخص‌کل در هفته گذشته، اگرچه با بهانه «انتخاب رئیس جدید سازمان بورس» قابل توجیه بود اما در روی دیگر سکه، این شرایط نوسانی از بی تصمیمی بازار حکایت دارد.

سه شنبه هفته گذشته سکان‌دار جدید سازمان بورس مشخص شد و حالا سهامداران دغدغه این موضوع را ندارند که چه کسی و با چه سیاستی بورس را به پیش خواهد برد.

روند معاملات روز چهارشنبه اگرچه زیر سایه محافظه‌کاری قرار داشت، اما در پایان بازار  با افزایش تقاضا و بهبود قیمت‌های پایانی همراه شد و در نتیجه احتمال سبزپوشی بورس در معاملات امروز بیشتر خواهد بود. با این حال نباید از یاد برد که بورس بعد از گذشت نزدیک به شش ماه همچنان در روند نزولی قرار دارد و نشانه‌ای برای پایان یافتن این روند رویت نشده است.

از نظر بنیادی شرایط برای بهبود قیمت‌ها وجود دارد اما دلسردی سهامداران حقیقی و عدم تزریق نقدینگی قابل توجه از سوی این گروه از سهامداران، تصمیمات خلق الساعه و اختلاف نظر دولت و مجلس بر سر بازار سرمایه و در نهایت جو بی اعتمادی که همچنان بر بازار حاکم است نمی گذارد روند بورس تغییر کند.

از نظر آماری، کاهش ارزش معاملات خرد نسبت به دو ماه گذشته، واگرایی در حرکت شاخص‌کل و شاخص هم وزن و شکسته شدن کف‌های قبلی موید این مطلب است که بورس برای صعود نیاز به محرک‌های قوی‌تری دارد.

البته در طی هفته گذشته نرخ ارز  در بازار آزاد بار دیگر افزایش یافت و دلار به کانال 24 هزار تومان بازگشت. تداوم روند صعودی دلار یا حتی تثبیت آن در همین محدوده می تواند چراغ سبزی برای رشد قیمت‌ سهام در بازار سرمایه باشد.

علاوه بر این، این روزها بارگشت احتمالی آمریکا به برجام از جمله مواردی است که سهامداران به دقت بررسی می کنند.

با تکمیل شدن تدریجی کابینه بایدن و مشخص شدن افراد مرتبط با برجام، حالا اظهارنظر دیپلمات های خارجی در این زمینه به سرعت بازنشر می‌شود. همان گونه که خورج ترامپ از برجام تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد ایران داشت، بازگشت احتمالی بدین به این توافق‌نامه نیز می تواند تحرکات بالایی در بازارها رقم بزند.

در پایان هفته گذشته اما همه توجه سرمایه‌گذاران در سراسر جهان به بازار رمز ارزها جلب شده بود، جایی که تگ کردن کلمه «بیت کوین» توسط ایلان ماسک، رشد قابل توجه این رمز ارز را به دنبال داشت و در پی آن باقی ارزهای دیجیتال هم رشد قابل توجهی تجربه کردند.

خواندن این خبر های مهم را برای توسعه تحلیل از دست ندهید: