هشدار: موج چهارم کرونا در راه است؟

16:10 - 1400/01/17
محرز: خطر موج چهارم کرونا در اسفند جدی است.
هشدار: موج چهارم کرونا در راه است؟

به گزارش «دنیای بورس»، ایرنا نوشت: عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شاهد افزایش دوباره بیماران در بیمارستان‌ها هستیم، علت اصلی این افزایش بی‌توجهی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و اگر با همین روند جلو برویم احتمالا در اسفند ماه شاهد خیز جدید و موج چهارم انتشار کرونا در ایران خواهیم بود.

مینو محرز افزود: روند افزایش بیماری کووید۱۹ و انتشار ویروس کرونا در ایران بسیار نگران کننده است و تعداد بیماران بستری که به بیمارستان ها مراجعه می کنند و نیز بیماران سرپایی رو به افزایش است، علت اصلی آن هم افزایش دورهمی ها، تجمعات و مسافرت هاست و اینکه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در بین مردم کاهش یافته و رفت و آمدها در اماکن عمومی بیشتر شده است.

وی گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی هم در کشور وجود دارد اما علت اصلی افزایش دوباره موارد ابتلا به کرونا مستقیما ربطی به ویروس جدید ندارد و به علت رعایت نشدن اصول بهداشتی در سطح جامعه و در بین مردم است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره ویروس جهش یافته انگلیسی توضیح داد: ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران هم دیده شده و حتما وجود دارد، مگر می شود نباشد، شاید از مدتها قبل هم بوده است. به هر حال انگلیس تنها کشوری که به طور مرتب و مداوم ویروس را ژنوتایپ می کند و تغییرات جهش ویروس را رصد می کند و در این مورد سیستم قوی برای آزمایش مداوم نوع ویروس دارد، هیچ جای دنیا به اندازه انگیس ژنوتایپ ویروس کرونا را انجام نمی دهد به همین علت هم توانستند جهش ویروس را شناسایی کنند.

محرز گفت: ویروس جهش یافته کرونا اکنون به آمریکا، ایران و همه جای دنیا رفته است چون به هر حال مسافرت ها وجود دارد. در ایران هم رفت و آمد و پروازها به انگلیس و از انگلیس به ایران همیشه بوده است. البته امیدواریم این ویروس در ایران خیلی پخش نشود اما اگر گسترش پیدا کند، نگرانی ها بیشتر می شود.

وی اظهار داشت: در هر صورت افزایش موارد ابتلا به کرونا هنوز ربطی به جهش ویروس و انتشار ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران ندارد و چه این ویروس در ایران پخش شده باشد یا نه، برای مقابله با این اپیدمی هنوز حرف اول را رعایت پروتکل های بهداشتی شامل زدن ماسک در همه اماکن عمومی، شستن مداوم دست ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی مردم به میزان بیش از ۱.۵ متر دارد و تا زمانی که واکسیناسیون گسترده مردم انجام نشود باید این اصول بهداشتی ضروری در بین مردم رعایت شود.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی وچشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت،  بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

هشدار قرمز شاخص‌های آماری؛ ورود ایران به موج چهارم کرونا

اقتصادنیوز نوشت: در دومین هفته بهمن ماه 1399 شمار جانباختگان هفتگی نسبت به هفته قبل 3.6 درصد کاهش پیدا کرد. این در حالی است که میزان ابتلا دراین مدت 4.8 درصد افزایش یافته است. آیا این روند می‌تواند نشانی از موج چهارم کرونایی کشور باشد؟

در هفته دوم بهمن ماه شمار جانباختگان بر اثر بیماری کرونا روند نزولی خود را ادامه داده اما میزان ابتلا به بالاترین حد خود در یک ماه و نیم گذشته رسیده است. آیا این میزان ابتلا می‌تواند ناشی از افزایش هفتگی آزمایش‌های روزانه باشد؟

روند نزولی فوتی های کرونا در قاب هفتگی

شمار جانباختگان بر اثر بیماری کرونا در هفته دوم بهمن ماه با 3.6 درصد کاهش نسبت به هفته قبل به 582 نفر رسید که کمترین حد این متغیر از هفته آخر خرداد تا کنون ( تقریبا در 8 ماه اخیر) به حساب می آید. 

پس از آن که رکورد میزان مرگ و میر در هفته آخر آبان به ثبت رسید، شمار فوتی‌ها هفته به هفته کاهش پیدا کرده و در نهایت از 3 هزار و 314 نفر به 582 نفر رسید. این دهمین هفته‌ای است که روند میزان فوتی‌های کرونا در قاب هفتگی به صورت پی‌در‌پی مسیری نزولی داشته است.

اما مقایسه رشد هفتگی در این متغیر نشان می‌دهد که شتاب کاهش فوتی ها در هفته های اخیر اما روندی نزولی داشته است. 

روندهفتگی ابتلا؛ رشد 4.8 درصدی

شمار ابتلا به کرونا در هفته دوم بهمن ماه با 4.8 درصد رشد به 44 هزار و 589 تن رسید. این رقم بالاترین حد ابتلای هفتگی در یک ماه و نیم گذشته بوده است. 

پس از آنکه شمار مبتلایان هفتگی به کرونا در هفته دوم آذر رکورد 94 هزار و 438 نفر را ثبت کردند روند این متغیر مسیری نزولی پیدا کرد و این اتفاق تا هفته نخست دی ماه ادامه داشت.

بعد از آن با رشد های مقطعی و کوتاه این روند متوقف شده و دوباره مسیر افزایشی این متغیر آغاز شد. اما دلیل این ازدیاد در مبتلایان چه بود؟

درابتدا همگام با افزایش کوتاه و مجدد در تعداد مبتلایان آمارها  نشان می داد که میزان تستهای کرونایی در هر هفته نیز همواره صعودی است. به طوری که تا همین هفته نیز میزان هفتگی آزمایش‌های روزانه هنوز در حال رکوردزنی است.

در حال حاضر این رقم با 1.5 درصد رشد مثبت در این هفته به 380 هزار و 35 نفر رسیده است.

در ابتدا مهمترین توجیه برای افزایش آمارهای ابتلا می‌توانست اشاره به شمار تست‌ها در هر هفته داشته باشد. یعنی افزایش تست‌های روزانه سبب می شد تا مبتلایان بیشتری در کشور یافت شود. مبتلایانی که پیش از این در بین عموم به آنها گمان بیماری برده نمی شد. این رخداد سبب شده بود تا شمار مبتلا در هفته 6 هفته پیش روند صعودی ملایمی پیدا کند.

اما آیا اکنون نیز این عامل می تواند سبب رشد ابتلا باشد؟

 برای پاسخ به این سوال نیازمند تعریف متغیری هستیم تا اثر افزایش در شمار تست ها را در رشد ابتلا خنثی کند.

حل جدید برای معمای کرونای هفتگی

نسبت ابتلا به تست در هر هفته به طور مشخص در خدمت همین هدف است. این متغیر به نوعی شدت ابتلا را در هر وضعیت با خنثی سازی اثر افزایش ابتلا در نتیجه افزایش تست با موقعیت های دیگر مقایسه میکند.

محاسبات نشان می دهد میزان شیوع کرونا در هفته های میانی دی ماه در حدود 11.5 درصد بوده است. به عبارتی در آن هنگام در حالی که ابتلا در حال افزایش بوده اما این متغیر در میزان ثابتی قرار داشته است.

 این عبارت بیان می کند که تقریبا تا پیش از هفته پایانی دی ماه دلیل افزایش ابتلای کرونا افزایش تستهای کرونایی بوده است.

اما پس از آن این متغیر دیگر ثابت نماند. اکنون در هفته دوم بهمن ماه شدت شیوع کرونا به 11.73 درصد رسیده و روندی افزایشی پیدا کرده است.

صعود این رقم بیان می کند که دیگر نمی توان رشدابتلا را ناشی از شدت تست ها دانست. چرا که ابتلا بیش از آنچه در تستها افزایش یافته، رشد کرده است. این اتفاق می تواند به معنای هشداری جدید برای بپاخاستن موج جدیدی از ابتلای کرونا در کشور باشد.