نقشه نیمروز 8 بهمن 99

تحلیل بورس امروز | شنبه دیدنی خواهد بود

16:03 - 1400/01/17
تحلیلگران نسبت به معاملات روز شنبه هفته جاری بسیار امیدوارند. از دید آنان اتفاقات و مولفه‌های حال حاضر نشان میدهد امیدواری ها بسیار پُررنگ شده است.
تحلیل بورس امروز | شنبه دیدنی خواهد بود

دنیای بورس | شروع ناامید کننده بازار امروز، در نهایت با امیدواری به معاملات هفته آینده پایان یافت. در یک ساعت نخست معاملات امروز عرضه سنگین در نمادهای شاخص‌ساز و تشکیل صفوف فروش باعث شد کانال 1.2 میلیون واحد از دست برود و احتمال تداوم ریزش شاخص‌کل تقویت شود.

اما رفته رفته فضای کلی بازار بهبود یافت و با کاهش حاشیه‌های انتخاب ریاست سازمان، تقاضا در بازار افزایش یافت. نکته مثبت معاملات امروز این بود که ابتدا نمادهای کوچک‌تر از صف فروش به محدوده مثبت رسیده و در ادامه جو مثبت گروه های کوچک‌تر به دیگر گروه‌ها سرایت کرد. 

اگرچه تابلوی پایانی بازار از از افت 0.6 درصدی نماگر بازار حکایت دارد اما دماسنج بازار در پایان افت و خیزهای فراوان این هفته در کانال 1.2 میلیون واحد باقی ماند. دیگر نکته امیدوارکننده در معاملات امروز نیز آن بود که قیمت آخرین معامله اکثر نمادها از قیمت پایانی بالاتر بود و در نتیجه احتمال سبزپوشی آنها در معاملات روز کاری بعد وجود دارد.

 همانطور که در پیش بینی بازار امروز اشاره کردیم، شوک انتخاب رئیس جدید سازمان بورس در معاملات اولین روز کاری هفته آینده خودنمایی می کند چرا که روحیه محافظه کاری سهامداران در روزهای پایانی هفته نمی گذارد خریدهای قدرتمندی صورت بگیرد.

در این شرایط انتظار می رود در صورتی که اتفاق غیرقابل پیش بینی رخ ندهد، معاملات روز شنبه با رشد مناسب شاخص کل همراه شود. با این حال آن طور که پیش از این نیز اشاره کرده‌ایم، تثبیت جایگاه فعلی شاخص‌کل همراه با معاملات قابل توجه، شرایط بهتری برای صعود فراهم خواهد کرد تا این که بازار به یکباره از صف فروش به صف خرید برسد.

همانند روزهای گذشته دو صندوق «پالایش» و «دارایکم» امروز نیز بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و در کانون توجه سهامداران بودند. هر دو صندوق نوسان سنگینی داشتند و در این میان صندوق پالایشی یکم توانست روند صعودی خود را ادامه داده و به کانال 9 هزار تومان برسد؛ این در شرایطی است که اواخر دی ماه به مرز 5130 تومان هم رسیده بود.

ارزش معاملات خرد کل بازار نیز در محدوده 10 هزار میلیارد تومان باقی ماند، این محدوده نه آن قدر کم است که از رکود بازار حرف بزنیم و نه آن قدر زیاد است که از بازگشت رونق به بازار بگوییم.