دیده بان بورس 7 بهمن 99

پیش بینی بورس امروز | رفتار تکراری

15:53 - 1400/01/17
درحالی که همچنان تحلیلگران الگوی مشخصی قطعی را نمیتوانند برای رفتار بورس در نظر گیرند که به نظر می‌رسد در معاملات امروز هم شرایط به مانند روزهای قبل باشد.
پیش بینی بورس امروز | رفتار تکراری

دنیای بورس | شاخص‌کل بورس در اولین روز کاری هفته وارد کانال 1.2 میلیون واحد شد و تا به حال نیز توانسته است موقعیت خود را در این کانال حفظ کند. شاخص هم‌وزن نیز در اولین روز کاری هفته رشد قابل توجهی داشت اما در دو روز گذشته، مسیر کاهشی در پیش گرفته است.

بدین ترتیب میتوان این گونه تعبیر کرد که به غیر از برخی نمادهای شاخص‌ساز، غالب کلی نمادها در مسیر کاهشی گام برمی دارند. واکاوی آمارهای روزانه نیز الگوی مشخصی را نمایان نمی سازد.

به عبارتی ارزش معاملات روزانه، ورود و خروج نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی و یا حتی حرکت شاخص‌کل و شاخص هم‌وزن آن قدر نوسان داشته است که نتوان از آن الگوی ثابتی استخراج کرده و نشانه های تغییر روند را مشاهده کنیم. در نتیجه امروز نیز انتظار می رود روند چند روز اخیر تکرار شده و حجم عرضه در نمادهای کوچک‌تر، بالا باشد.

روند متناقض دو شاخص نشان می‌دهد انسجام کافی در بازار شکل نگرفته است و بدین سو بازار همچنان در یک روند نزولی نوسان می کند. در ماه‌های اخیر و به خصوص بعد از انتخابات آمریکا، اتفاق قابل توجهی رخ نداده است که بتواند محرکی برای روند صعودی بازار باشد.

از طرف دیگر فاکتورهای متعدد عدم قطعیت باعث شده روند نزولی بورس هم فراز و فرود زیادی داشته باشد و برخی روزها افت چند درصدی و برخی روزها سبزپوشی کم رنگ بازار را شاهد باشیم.

مشخص نبودن بازگشت آمریکا به برجام، نحوه تقابل دموکرات‌های آمریکا با تحریم‌هایی که در دوران ترامپ وضع شد و سرنوشت لوایح FATF از جمله فاکتورهای سیاسی است که بر کلیت بازار تاثیر می گذارد.

از سوی دیگر گمانه‌زنی‌های متعدد درباره نرخ بهره بانکی، عدم ثبات نرخ ارز و نامشخص بودن سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، فاصله‌گیری نرخ تورم با هدف گذاری 22 درصدی بانک مرکزی، سرنوشت قیمت‌گذاری محصولات فولادی، مصوبات بودجه 1400 در خصوص هزینه انرژی پالایشگاه ها و کارخانه ها و ... نیز از فاکتورهای اقتصادی هستند که فضای تحلیل های بورسی را تیره و تار کرده است.

اما بحث اصلی این روزهای بورس، سرنوشت سکان دار سازمان بورس و اوراق بهادار است. بعد از کناره‌گیری حسن قالیباف اصل گمانه‌زنی های متعددی درباره قبولی استعفای او و همچنین گزینه‌های احتمالی مطرح شده است و حتی شب گذشته در شبکه‌های اجتماعی از برخی نام ها نیز به عنوان اصلی‌ترین گزینه‌ها یاد شد.

با این حال تا زمانی که شورای عالی بورس در این باره تصمیم نگیرد نمی توان وزن زیادی به این گمانه‌زنی‌ها داد؛ اما آن چه مسلم است خروجی جلسه شورای عالی بورس می تواند شوک تازه‌ای به بازار وارد کند.