دیده بان بورس 6 بهمن 99

پیش بینی بورس امروز | دو نکته مهم

15:47 - 1400/01/17
امروز اگر چه به مانند روزهای قبل به دلیل نشانه‌های موجود در بازار امید اندکی برای پایان ریزش‌‌ها ممکن است وجود داشته باشد اما برای رفتار کنونی باید منتظر هر حادثه ای بود.
پیش بینی بورس امروز | دو نکته مهم

دنیای بورس | روند روز گذشته بازار سرمایه همچنان حکایت از هیجان بالا و ریسک گریزی سرمایه گذاران دارد. صف‌های خریدی که در ابتدای بازار تشکیل شده بود، به تدریج عرضه شد؛ همین مسئله باعث شد سهامداران خرد نیز از ترس ریزش دوباره شاخص‌کل و گرفتار شدن در صف‌های فروش، سهام خود را عرضه کنند. در نتیجه صف خرید بسیاری از نمادها در میانه بازار به صف فروش تبدیل شد.

حتی گروهی از سهامداران که در صف خرید موفق به خرید برخی سهام شده بودند، در محدوده منفی همان سهام را دوباره فروختند! در این میان دو نکته مهم وجود دارد.

نخست آن که قیمت آخرین معامله اکثر نمادها، کمتر از قیمت پایانی بود و اگر فقط به این نشانه اکتفا کنیم، باید بازار امروز را کاهشی در نظر بگیریم.

اما از سوی دیگر در کف قیمتی بسیاری از نمادها، تقاضای خوبی وجود داشت و این تقاضا در نیم ساعت پایانی افزایش یافت. بدین ترتیب قیمت آخرین معامله نمادها اگرچه پایین تر از قیمت پایانی بود اما بالاتر از کف قیمتی بود.

در شرایطی که هر صعود شاخص‌کل در هفته‌های اخیر شکننده بوده است، تعادل بازار و نوسان نماگر بازار در یک بازه کوچک، میتواند نخستین نشانه‌ها برای پایان ریزش و در ادامه امکان صعود بورس باشد.

در نتیجه سهامداران باید از  وجود تقاضای مناسب در کف قیمتی نمادهای مختلف به نحوی که کلیت بازار را از صف فروش دور کند، استقبال کنند.

در بازار امروز انتظار می رود همانند روزهای گذشته، برخی معدود از نمادهای شاخص‌ساز همچنان سبزپوش بوده و حتی به صف خرید هم برسند. اما با توجه به معاملات روز گذشته، نمادهای کوچک‌تر در محدوده منفی باز خواهند شد، با این حال احتمال دارد در میانه‌های زمان معاملات، بازار دوباره به تعادل برسد.

اگرچه فعالیت حقوقی‌ها در روزهای اخیر تقویت شده است و خریدهای قابل توجهی هم داشته‌اند، اما آن چه در چهار ماه و نیم نخست سال، بازار را یکپارچه صعودی کرده بود، تزریق نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی و خریدهای سنگین از سوی آن ها بود.

در نتیجه در شرایطی که برآیند خرید و فروش حقیقی‌ها در هفته‌های اخیر حکایت از خروج نقدینگی (در قالب نقدکردن سبدسهام، خروج کامل یا بخشی از نقدینگی از بورس یا خرید واحدهای صندوق‌های درآمد ثابت) دارد، نمی توانیم از پایان روند نزولی بورس با اطمینان سخن بگوئیم.