نقشه نیمروز یک بهمن 99

تحلیل بورس امروز | پیش بینی شنبه

15:26 - 1400/01/17
برخی ناظران با طرح دلایلی روند صعودی امروز بازار سهام را با تداوم تردید و نااطمینانی ارزیابی می‌کنند. از دید آنان سناریوهای هفته بعد متفاوت است.
تحلیل بورس امروز | پیش بینی شنبه

دنیای بورس | رشد 2.9 درصد شاخص‌کل در بازار امروز در شرایطی رقم خورد که تردید و نااطمینانی به شرایط آتی بورس همچنان وزن بالایی در تصمیم‌گیری‌ها دارد.

رشد 33 هزار واحدی بورس باعث شد نماگر بازار به محدوده کانال 1.2 میلیون واحد نزدیک شود اما همچنان ریسک این موضوع وجود دارد که رشد امروز به عنوان «پولبک» شاخص‌کل به حمایت شکسته شده باشد و در این حالت احتمال ریزش بورس به کانال های پایین‌تر وجود دارد.

این ترس و تردید در ارزش معاملات هم نمایان بود جایی که ارزش معاملات خرد در بازار امروز به 10 هزار میلیارد تومان هم نرسید. به عبارت دیگر در شرایطی می توان به مثبت شدن بورس در این روزها خوش‌بین باشیم که حجم و ارزش معاملات افزایش قابل قبولی داشته و به مرز 15 هزار میلیارد تومان یا بالاتر آن برسد.

با این حال امروز برآیند خرید و فروش حقیقی‌ها بیانگر تزریق نقدینگی از سوی این گروه از سهامداران است و نمود بارز این موضوع در معاملات دو صندوق ETF دولتی مشخص بود. «دارایکم» و «پالایش» امروز هم همانند روز گذشته به صف خرید رسیدند و تمام خریدها در این دو صندوق توسط سهامداران حقیقی انجام شد.

در پایان بازار شاخص‌هم‌وزن رشد 0.63 درصدی به ثبت رساند و اگرچه نسبت به روز گذشته وضعیت بهتری داشته است اما اختلاف آن با شاخص کل نشان می دهد کلیت بازار آماده صعود نیست و شاید در هفته آینده این اتفاق رخ دهد.

در حاشیه بازار امروز بحث دخالت‌ها در بورس بار دیگر بالا گرفت و مجلس و دولت یکدیگر را به عدم دخالت در بورس توصیه کردند. از سوی دیگر طبق آن چه که عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خبر داده است،  شورای عالی بورس طی 15 روز آینده ، رئیس جدید سازمان بورس را معرفی خواهد کرد. در نتیجه امکان آن وجود دارد در این مدت بازار همچنان روند نوسانی داشته باشد.

خواندن این دو مطلب را فراموش کنید: