نفشه نیمروز 30 دی 99

تحلیل بورس امروز | پیش بینی فردا

15:23 - 1400/01/17
درحالی که امیدواری ها امروز به بازار برگشت که با استعفای امروز رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار باید در انتظار واکنش بورس بازان در روز آخر هفته به تحولات بازار سرمایه بود.
تحلیل بورس امروز | پیش بینی فردا

دنیای بورس |  بالاخره شاخص‌کل به رنگ سبز درآمد و بازار نفس راحتی کشید. البته معاملات امروز به گونه‌ای نبود که بتوان روزهای سبز را در آینده نوید داد اما با توجه به افت 30 تا 40 هزار واحدی شاخص‌کل در هر روز، همین مثبت شدن 385 واحدی را هم می توان به فال نیک گرفت. در روزی که شاخص هم‌وزن افت حدود 1.5 درصدی را به ثبت رساند، نماگر بازار  بعد از افت 20 هزار واحدی در یک ساعت ابتدایی به لطف صف خرید نمادهای بزرگ و تاثیرگذار، در نهایت رشد 0.03 درصدی را به ثبت رساند و در همان میانه کانال 1.1 میلیون واحد باقی ماند.  

تغییر حرکت شاخص‌کل، یک ساعت پس از شروع معاملات آغاز شد و دلیل آن نیز به توقف 60 دقیقه‌ای معاملات برخی نمادهای مطرح همانند «فولاد» به دلیل نوسان 20 درصدی باز می گردد. بازگشایی این نمادها در شرایطی صورت گرفت که جو کلی بازارها بهتر شده بود و نمادهای گروه پالایشی هم به صف خرید رسیده بودند.

افزایش تقاضا در میانه‌های بازار  به حدی بود که برخی نمادها همانند «فملی» از مرز صف فروش به صف خرید رسیدند. نکته قابل توجه در معاملات امروز، نوسان صندوق پالایشی یکم بود. با تشکیل صف خرید سنگین در چهار نماد مطرح گروه فرآورده های نفتی، صندوق «پالایش» نیز با رشد 10 درصدی به صف خرید چند میلیونی رسید.

در سوی دیگر مثبت شدن جو گروه بانکی، «دارایکم» را هم به صف خرید رساند. در کنار این دو گروه  تشکیل صف خرید در دو نماد مطرح گروه خودرو و همچنین نماد «شستا» کمی جو بازار را متعادل کرد و فروشندگانی که صبح در صف فروش نشسته بودند، سفارشات خود را حذف کردند.

با این حال همچنان حجم و ارزش صف های فروش بر صف های خرید برتری قابل توجهی دارد و برای این که بتوانیم از پایان روند نزولی بورس صحبت کنیم، باید به دنبال همگرایی دو شاخص اصلی بورس و همچنین ورود نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی باشیم. برای درک بهتر این موضوع در نظر بگیرید که امروز بیش از 800 میلیارد تومان نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی از بازار خارج شده است.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز نسبت به روز گذشته رشد چشمگیری داشت و اگر در روزهای آینده همچنان ارزش معاملات بالا بوده و  تقاضای قابل توجهی در برابر عرضه‌ها وجود داشته باشد، می توانیم امیدوار باشیم که رمق فروش‌های هیجانی گرفته شده و بازار کم‌کم آماده حرکت صعودی خواهد شود.

خواندن این مطالب را هم از یاد نبرید: