زور « شستا » هم نرسید بورس را سبز کند

14:58 - 1400/01/17
زور «شستا» هم نرسید بازار را سبز کند. فشار عرضه در گروه فلزات اساسی صورت گرفت.

دنیای بورس | امروز با وجود اینکه «شستا» به عنوان یکی از نمادهای بزرگ بازار سرمایه روز سبزی را پشت سر گذاشت، بازار رنگ قرمز به خود گرفت و فلزات اساسی هم دوباره با روزی بدون تقاضا و با فشار فروش بالا روبه‌رو شد.

 امروز بازهم افزایش فشار عرضه‌ها در بازار سرمایه، تأثیر خود را در این بازار گذاشت و بازار مجددا روز بدی را برای سرمایه‌گذاران رقم زد. امروز با اینکه نماد «شستا»، یکی از سهم‌های بزرگ بازار با افزایش تقاضا مورد معامله قرار گرفت و صف خرید طولانی داشت، بازهم فروشندگان زور بیشتری از خود نشان دادند تا شاخص کل به کف بنیادی خود یعنی 1.2 میلیون واحدی نزدیک‌تر شود.

به گفته کارشناسان بازار سرمایه، افزایش عرضه‌ها توسط سهامداران حقوقی و حمایت نشدن بازار سرمایه توسط دولت و نهادهای قانون‌گذار این سازمان، ترس خرید سهام را در بین سهامداران افزایش داده است و همین مساله در کنار داشتن انتظارات کاهشی در بازار ارز باعث ریزش بورس شده است.

شاخص کل بازار سرمایه، امروز از همان ابتدا شبیه به آبشار از بلندی 1.26 میلیون واحدی ریخت و تا نزدیکی 1.23 میلیون واحد با شیبی تند پیش آمد تا اینکه در نزدیکی این ارتفاع کمی سرعت خود را کم کرد. با افزایش صف خرید نماد «شستا» این شاخص به اندازه هزار واحد بالا آمد، اما این تک سهم نتوانست چندان تأثیری روی بازار بگذارد و در انتهای معاملات شاخص کل ریزشی بیش از 30 هزار واحدی را تجربه کرد.

در معاملات روز جاری بازار سرمایه شاخص کل هم‌وزن نیز چندان سرگذشت متفاوتی از شاخص کل نداشت، چراکه این شاخص هم از ابتدا با شیبی تند روی ریل نزولی قرار گرفت و تا انتهای معاملات بیش از 8 هزار واحد افت کرد.

شاخص فلزات اساسی نیز که از ابتدا با افزایش فشار فروش سهامداران همراه بود، این هفته کامل به رنگ قرمز درآمد و از فلزات دیگر بدتر، فولاد بود که اکثر سهم‌های فولادی نزدیک به 5 درصد افت را تجربه کردند. این شاخص که از همان ابتدای معاملات رو به پایین حرکت کرد، در ادامه راه نتوانست تغییری را ایجاد کند و در نهایت هم با ریزش شدید همراه بود و به 825 هزار واحد رسید.

روی هم رفته، امروز شاخص کل بازار سرمایه در زمان بسته شدن معاملات (12:30 چهارشنبه 24 دی) 30 هزار و 848 واحد افت کرد و به یک میلیون و 229 هزار و 874 واحد رسید. شاخص کل، امروز 8 هزار و 406 واحد سقوط کرد و در ارتفاع 454 هزار و 785 واحد قرار گرفت و شاخص فلزات اساسی هم با افتادن روی روند نزولی، 31 هزار و 615 واحد کاهش یافت و رقم 824 هزار و 644 واحد را نشان داد.

در معاملات روز جاری، نمادهای «شستا»، «ثبهساز»، «خودرو»، «شپنا»، «خساپا»، «ولپارس» و «فملی» پرتراکنش‌ها بازار بودند و در این میان، نمادهای «فارس»، «فملی»، «فولاد»، «وبملت»، «شپنا» و «جم» بیشترین تأثیر منفی و نماد «شستا» بیشترین تأثیر مثبت را روی شاخص کل گذاشتند.

نمادهای فولادی امروز به طور کامل قرمزپوش بودند، به طوری که نمادهای «فپنتا»، «فنورد»، «فاسمین»، «فخاس» و «کویر» بیشترین افت قیمت را تجربه کردند.