پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال

14:52 - 1400/01/17
پیش‌بینی مسیر آتی پادشاه ارزهای دیجیتال چگونه است.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از ارز دیجیتال، قیمت بیت‌کوین پس از آنکه از سد ۲۰‌هزار دلار عبور کرد، در کمتر از یک ماه توانست اوج ۴۱‌هزار دلاری را ثبت کند. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران این سوال را می‌پرسند که مقصد نهایی بیت‌کوین کجاست؟

بیت‌کوین ۱۲ سال پیش به‌عنوان یک سیستم پرداخت نوین متولد شد. سازوکار بیت‌کوین به‌گونه‌ای است که بر بستر اینترنت و پردازش‌هایی که در این بستر صورت می‌گیرد، کار می‌کند و هیچ شخص، شرکت و نهادی توانایی کنترل آن را ندارد.

واقعیت اینجاست که تاریخچه معاملات بیت‌کوین چندان زیاد نیست و بسیاری از روش‌هایی که برای برآورد ارزش آن استفاده می‌شود، آن‌چنان که باید جواب نمی‌دهد؛ به همین دلیل، تقریبا هیچ‌کس نمی‌داند ارزش واقعی بیت‌کوین در زمان فعلی یا آینده چقدر است.

تقاضای سرمایه‌گذاران نهادی

برخی از تحلیلگران و کارشناسان بازار معتقدند که سرمایه‌گذاران نهادی به بیت‌کوین به‌عنوان یک سرپناه امن در مقابل تورم نگاه می‌کنند. آنها از محدودیت ۲۱میلیون واحدی عرضه بیت‌کوین که در کدهای این ارز دیجیتال قرار گرفته است، به‌عنوان جذاب‌ترین ویژگی برای سرمایه‌گذاران دانه‌درشت یاد می‌کنند.

از سوی دیگر، بانک‌های مرکزی مثل فدرال‌رزرو، در کمیته‌های خود در مورد عرضه و چاپ بیشتر پول تصمیم می‌گیرند. نام‌های بزرگ در بازار سرمایه‌گذاری مثل تودور اینوستمنت (TudorInvestment) و شرکت سرمایه‌گذاری گوگنهایم (Guggenheim) اعلام کرده‌اند که بیت‌کوین خریده‌اند یا در بازارهای مشتقه مثل بورس‌کالای شیکاگو (CME) و از طریق قراردادهای آتی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

حتی شرکت بزرگ مورگان استنلی (Morgan Stanley) هم دیروز اعلام کرد که ۱۰درصد از سهام مایکرواستراتژی را خریده است. مایکرواستراتژی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی است که وارد بازار بیت‌کوین شده است.

گفته می‌شود این شرکت حدود ۷۰هزار واحد بیت‌کوین دارد. از سوی دیگر، تحلیلگران جی‌پی مورگان (JPMorgan) پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت بیت‌کوین در بلندمدت به ۱۴۵هزار دلار می‌رسد.

کاهش شاخص دلار

شاخص دلار که بیانگر ارزش این ارز است، در سال ۲۰۲۰ و سال‌جاری میلادی، در مقایسه با ارزش ارزهایی مثل ین ژاپن و یورو حدود ۸/ ۶درصد کاهش پیدا کرده است.

کاهش شاخص دلار، یکی از عوامل پراهمیت برای روند بیت‌کوین است؛ چراکه قیمت ارزهای دیجیتال و شاخص دلار ارتباط گسترده‌ای با یکدیگر دارند. چاپ ۳تریلیون دلار پول طی یک‌سال گذشته یکی از عواملی است که باعث کاهش ارزش شاخص دلار شده است. برای مقایسه بهتر باید گفت که حجم دلار‌های چاپ‌شده در سال گذشته، سه‌چهارم دلارهایی است که طی تاریخ ۱۰۸ ساله بانک مرکزی آمریکا، چاپ شده‌اند.

بسیاری معتقدند با روی کار آمدن دولت دموکرات آمریکا، هزینه‌های دولت هم افزایش پیدا می‌کند و همین مساله به عرضه طرح‌های حمایتی بزرگ‌تر می‌انجامد.

برخی هم پیش‌بینی می‌کنند که در سال‌های آینده کسری‌بودجه آمریکا بیشتر و هزینه‌های اضافی از طریق چاپ بیشتر پول تامین شود.

سرمایه‌گذاران خرد

بسیاری قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی می‌کنند. حالا خرید بیت‌کوین ساده‌تر از هر زمان دیگری است و می‌توان با سرویس‌هایی مثل پی‌پل به‌راحتی بیت‌کوین خرید. داده‌های شرکت تحلیلی بایت‌تری (ByteTree) نشان می‌دهد که خریدهای بیت‌کوین در محدوده ۶۰۰ دلار متمرکز شده است.

این دقیقا مبلغ چک‌های حمایتی دولت آمریکاست که به‌واسطه شیوع ویروس‌کرونا به شهروندان این کشور اعطا شده است.

عواملی که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم ممکن است قیمت بیت‌کوین را در آینده افزایش دهند؛ اما آیا احتمال سقوط قیمت وجود دارد؟ در ادامه به برخی عوامل که ممکن است باعث سقوط قیمت بیت‌کوین شوند، اشاره خواهیم کرد.

نوسانات بیت‌کوین

به‌گفته جو دیپاسکال (JoeDipasquale)، مدیرعامل بیت‌بول‌کپیتال(‌BitBullCapital)، بیت‌کوین همچنان به‌عنوان یک دارایی پرنوسان شناخته می‌شود.

او در ادامه ضمن خاطرنشان‌کردن این مساله که پس از رسیدن قیمت بیت‌کوین به اوج تاریخی تازه، نوسانات قیمت بیت‌کوین به ۷هزار دلار رسید، افزود: افراد می‌توانند اهرم‌های زیادی در معاملات استفاده کنند و همین موضوع باعث می‌شود موقعیت‌های آنها خیلی زود لیکویید شود؛ عاملی که باعث ایجاد این نوسانات بود. به‌عقیده دیپاسکال احتمال اصلاح وجود دارد.

از آنجا که حجم سفارش‌های زیادی در محدوده ۲۸هزار دلار وجود دارد، ممکن است شاهد حمایت در آن ناحیه باشیم.

تاریخ

جیمز انجل (James Angel)، استاد اقتصاد دانشگاه جورج‌تاون، در اظهارنظری گفت: تاریخچه بازارهای مالی، تاریخچه حباب‌هاست. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان می‌کند که اگر مقامات دولتی و قضایی به بیت‌کوین به چشم یک تهدید نگاه کنند، می‌توانند آن را به چالش بکشند.

تقریبا هر‌کسی که بخواهد پول مخصوص به خودش را بسازد، باید با ارزهای ملی رقابت کند و معمولا هم قانون‌گذاران آنها را کنار می‌زنند.

احساسات بازار

سوی چانگ (Sui Chung)، مدیرعامل سی‌اف بنچمارک (CF Benchmark)، عنوان می‌کند: در حال‌حاضر شاهد آن هستیم که احساسات حاکم بر بازار کاملا صعودی است، با این حال احتمال اصلاح قیمت وجود دارد. او در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: این یک بخش طبیعی از بازار است.

در عین حال که احتمال دارد این بخش هیجانات حاکم بر بازار را سرکوب کند، اما باعث می‌شود که همچنان صعود بازار در آینده محتمل باشد.

برداشت سود

گای هیرش (Guy Hirsch)، از مدیران‌ارشد پلت‌فرم ای‌تورو (eToro) در این‌باره می‌گوید: احتمالش هست که در طول این چرخه شاهد برداشت سود باشیم و این مساله ممکن است قیمت را کاهش دهد‌ ولی با توجه به پذیرش فوق‌العاده از جانب موسسات، جای تعجب خواهد داشت که قیمت بیت‌کوین بار دیگر به زیر ۲۰هزار دلار بیاید.