توییت بازان بورسی | نوشدارو پس از مرگ سهراب!

14:52 - 1400/01/17
کاربران در شبکه های اجتماعی چه نوشتند.

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای‌اقتصاد نوشت: بورس نهادی مستقل است. دولت نمی‌خواهد در قوانین، مقررات و سازوکارهای بورس دخالت کند، سازوکار بورس کاملا سازوکاری اقتصادی است، تصمیمات شورای عالی بورس برای دولت معتبر است، بورس می‌تواند محل مناسبی برای تامین منابع مالی بنگاه‌های دولتی، عمومی و خصوصی باشد و... از جمله محورهای صحبت‌های اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس دولت در دیدار با مدیران هلدینگ‌ها و شرکت‌های حقوقی فعال بازار سرمایه بود.

او در بخشی از صحبت‌هایش همچنین از شرکت‌های حقوقی و مدیریت سازمان بورس درخواست کرد که برای ایجاد ثبات و صیانت از بازار سرمایه فعالیت کنند.

جدای از صحبت‌های معاون اول، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم بیان کرد که باید تلاش کنیم تا فضای نااطمینانی و نگرانی به بازار بورس کشور تزریق نشود.

تمام صحبت‌های مطرح شده از سمت مسوولان و مقامات حاضر در این جلسه در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی یک کلام بود: این صحبت‌ها چون نوشدارو بعد از مرگ سهراب است.

اگر بخواهیم آنچه در روز گذشته در شبکه‌اجتماعی توییتر در رابطه با این صحبت‌ها اتفاق افتاد را دسته‌بندی کنیم و آنها را به‌طور خلاصه برایتان توضیح دهیم، باید سه گروه ایجاد کنیم: گروه اول، سهامدارانی بودند که در تب و تاب نوسان‌های بورس معتقدند که بورس مرغ عزا و عروسی دولتمردان شده است.

آنها معتقدند که دولت سعی دارد سرمایه‌های بیشتری به سمت بازار سرمایه روانه شود تا کسری بودجه خود را از این طریق تامین کند.

مثال‌هایی هم که در این رابطه درباره صحبت‌هایشان می‌آورند، صحبت‌های نماینده‌های مجلس بود که بارها در نطق‌های میان دستور خود گفته‌اند دولت در پی کسب درآمد از بورس و سرمایه‌های مردم است.

این دسته از کاربران همچنین در نوشته‌های خود به این مساله می‌پرداختند که جهانگیری در حالی بیان کرده است که دولت در قوانین و سازوکار بورس دخالت نمی‌کند که هفته گذشته با اعلام دستورات فولادی وزیر صمت بازار دچار تنش شد و برای سهامداران روزهای آشفته‌ای رقم خورد.

نگاه دوم افرادی هستند که صحبت‌های جهانگیری در این جلسه را نمونه‌ای از اختلاف‌نظر و چنددستگی در سیاست‌های اقتصادی دولت دوازدهم معرفی می‌کردند.

به اعتقاد این افراد از یکسو برخی از وزرای دولت با صحبت‌ها و دستورالعمل‌های خود باعث شده‌اند که در روزهای گذشته حال و روز بورس وخیم شود و حالا حسن روحانی و معاون اول او با صحبت‌درمانی در پی تزریق آرامش به فضای بورس و سهامداران هستند.

این افراد همچنین درباره موضوع دیگری هم می‌نوشتند و آن هم وجود مافیا و دست‌های پشت پرده در حوزه بورس بود.

به اعتقاد این افراد این بخش از صحبت‌های معاون اول رئیس دولت مبنی بر اینکه از شرکت‌های حقوقی و مدیریت بورس درخواست کرده بود که برای ایجاد ثبات و صیانت از بازار سرمایه فعالیت کنند نشان‌دهنده این موضوع است که جهانگیری با خواهش و درخواست در پی این است که گروه‌هایی سعی کنند نفوذ مافیا یا دست‌های پشت پرده در بورس را کوتاه کنند.

اما به غیر از این دو نگاه، نگاه سوم که غالب‌ترین نگاه در روز گذشته در شبکه‌اجتماعی بود، از این قرار بود که وضعیت بورس و آنچه در این بازار سرمایه می‌گذرد از کنترل دولت خارج شده و دولت نتوانسته است بر اساس پروژه‌ای که در اسفندماه ۹۸ آن را آغاز کرده بود پیش برود، برای همین در حال حاضر و با نزدیک شدن به فضای انتخابات ۱۴۰۰ و آشفته‌ شدن اوضاع و احوال بورس درصدد است تا با کمک گرفتن از سایر گروه‌های پرنفوذ در بازار سرمایه بتواند اندکی فضای بورس را آرام کند و اعتماد مردم به این بازار را بازگرداند.

در رابطه با صحبت‌های وزیر اقتصاد که در جلسه دیروز بیان کرده بود باید تلاش کنیم تا فضای نااطمینانی و نگرانی به بازار بورس کشور تزریق نشود. کاربران نگاهی سراسر انتقادی به صحبت‌های او داشتند.

این افراد با بازنشر صحبت‌های دژپسند در مهر سال جاری که بیان کرده بود تحلیلگران وضعیت بازار سرمایه را به‌طور دقیق رصد می‌کنند و از این رو معتقدند که شرایط در این بازار مثبت خواهد بود یا در دی‌ماه سال جاری که گفته بود بورس هم اکنون در ریل مناسب قرار گرفته و از نظر عملکرد به مرحله‌ای رسیده که می‌شود به آن اطمینان کرد، به او خرده گرفته بودند که با چه اعتماد به نفسی در چنین شرایطی که سهامداران بیشتر از هر زمان دیگری کلافه و سردرگم هستند و بورس اوضاع خوشی ندارد، چنین مسائلی را مطرح می‌کند که نباید فضای نااطمینانی و نگرانی به بازار بورس تزریق شود.

در کل توصیه‌ای که در نوشته‌ها و مطالب منتشر شده کاربران شبکه‌های اجتماعی به چشم می‌خورد از این قرار بود که بهتر است دولتمردان بین خودشان جلسه‌ای داشته باشند و حرف‌ها و سیاست‌هایشان درباره بورس را یک‌کاسه کنند و بعد درباره بورس اظهارنظر کنند، چرا که در خیلی از موارد حرف‌ها و ادعاهای آنها باعث شده که فضای بی‌اعتمادی و نااطمینانی به بورس و سهامداران تزریق شود.

گلایه این افراد به این موضوع بود که دولتمردان انگار عادت کرده‌اند بعد از هر ریزش یا آشفتگی در بورس، با حرف و وعده سعی کنند که به سهامداران تلقین کنند که همه چیز در بورس تحت کنترل است و انتظار دارند که سهامداران به حرف‌های آنها اعتماد کنند.