بازار سکه و ارز | سکه و دلار با سر به زمین خوردند!

14:52 - 1400/01/17
دلار و سکه در روز دوشنبه میان هفته نتوانستند دوام بیاورند.

به گزارش «دنیای بورس»، اقتصادنیوز نوشت: امروز ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹ سکه با سرعت به بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رفت؛ ولی از آن محدوده با سر به زمین خورد و در مقطعی حتی در کانال ۱۰ میلیون تومانی معامله شد.

 روز دوشنبه، سکه بازان با امید افزایش قیمت دلار وارد زمین معاملات شدند، ولی سقوط اونس طلا در بازارهای جهانی، شوک اول را به آن ها وارد کرد و شوک دوم زمانی بود که قیمت دلار به زیر مرز 25 هزار تومانی بازگشت. این دو عامل موجب شدند که فلز گران بهای داخلی نتواند در مسیر صعودی باقی بماند و به سرعت راه رفته را بازگردد.

تا ساعت 3 بعدازظهر، سکه امامی تا محدوده 10 میلیون و 970 هزار تومانی هم پایین تر رفت؛ از این نقطه، خریداران وارد بازار شدند و تلاش کردند مرز 11 میلیونی را بار دیگر به دست بیاورند. نتیجه این اتفاق قرار گرفتن فلز گران بهای داخلی در محدوده 11 میلیون و 10 هزار تومانی بود. سکه در مجموع روز دوشنبه 2 درصد از ارزش خود را از دست داد؛ 

دلار نیز در ابتدای روز دوشنبه در مسیر افزایشی قرار گرفت و معاملات خود را در کانال 25 هزار تومانی آغاز کرد. اسکناس آمریکایی تا نزدیکی محدوده 25 هزار و 200 تومان هم صعود کرد، ولی از آن نقطه فروش ها بالا رفت و در نهایت به زیر مرز 25 هزار تومانی برگشت.

ساعت 5 بعدازظهر، دلار در محدوده 24 هزار و 880 تومان به کار خود پایان داد. این ارز در حالی زیر مرز 25 هزار تومان قرار گرفت که هم چنان از حمایت افزایشی حواله درهم امارات برخوردار بود. نرخ حواله درهم، در ابتدای روز بالای مرز 7 هزار تومانی آغاز به کار کرد، در ادامه روز کمی دچار تصحیح قیمت شد و در نهایت در محدوده 6 هزار و 950 تومان قرار گرفت. 

با همان سطح 6 هزار و 950 تومانی، ارزش دلار می توانست در سطح 25هزار و 500 تومانی قرار بگیرد. برخی فعالان ارزی، باور داشتند، افزایش قیمت دلار در ابتدای روز دوشنبه فرصتی را در اختیار متضرران ارزی برای فروش قرار داد. از نگان این دسته افت قیمت دلار ادامه خواهد یافت، چرا که احتمال آزاد شدن دارایی های ارزی بلوکه شده ایران وجود دارد. در مقابل، افزایشی ها هم چنان باور دارند، بازار از لحاظ بنیادی ظرفیت افت بیشتر قیمت را ندارد، خصوصا آنکه نرخ دلار در سامانه نیما هم چنان در کانال 25 هزار تومانی قرار دارد.