پیش‌بینی تغییر ملایم بازار مسکن

14:44 - 1400/01/17
 مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی با بیان این که شوک‌های قیمتی در بازار معاملات مسکن منتفی است، گفت: پیش بینی ما رونق(تغییر) ملایم بازار معاملات مسکن در سال جاری است. در همین حال حسین عبده تبریزی؛ مشاور وزیر راه و شهرسازی نیز معتقد است: امسال رونق در واحدهای ارزان و میان قیمت رخ خواهد داد.

پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی: علی چگینی با اشاره اینکه قیمت مسکن در این 4 سال به لحاظ اسمی ثابت و یا در محدوده 7 تا 8 درصد افزایش داشته، عنوان کرد: قیمت‌های واقعی مسکن، روند کاهشی تا حدود 27 درصد نسبت به تورم را نیز تجربه کرده است.

به گفته چگینی افزایش شدیدی را در قیمت‌های مسکن چه در فروش و چه در اجاره ‌بها نخواهیم داشت، اما افزایش ملایم در حد تورم قابل پیش بینی است و باید توجه کرد که سه مولفه اثرگذار روی قیمت اجاره بها عبارت از «تورم»، «قیمت ملک» و «درآمد خانوارها» است، با توجه به اینکه، تورم کاهش یافته و قیمت ملک نیز تقریبا ثابت باقی ‌مانده است، انتظار نمی‌رود در بخش اجاره بها افزایش زیادی اتفاق بیافتد. چگنی با اشاره به اینکه بیشترین تغییرات اجاره بها معمولا بین خرداد ماه تا پایان تابستان اتفاق می افتد و رصد تحولات بازار اجاره در این مقطع بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، تصریح کرد:عرضه مسکن در عدم افزایش اجاره‌بها تاثیر خواهد داشت و فعلا در این حوزه شاهد افزایش چشمگیری نیستیم.

بازار مسکن نزدیک 4 سال است که در رکود بسر می‌برد و این اتفاق عمدتا محصول شوک‌های قیمتی و تبعات ناشی از آن بوده که در سال‌های 90 تا 92 در بازار مسکن ایجاد شد. از اوایل سال 92 به لحاظ معاملات، بازار مسکن وارد رکود شد که این عامل نیز به دلیل کندشدن روند صدور پروانه ساختمانی اتفاق افتاد و تداوم یافت. همچنین سال 95 به دلیل آنکه روند نزولی صدور پروانه ساختمانی متوقف شده بود، بازار معاملات مسکن با رونق نسبی همراه شد.

تحلیل عبده تبریزی از تغییر قیمت مسکن