پیش بینی بازار فولاد در سال 2021

14:31 - 1400/01/17
۲۰۲۱ ، سال روشنی برای بازار فولاد خواهد بود؟

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از دنیای اقتصاد، برخی تولیدکنندگان در پایین‌دست صنعت فولاد طی سال‌های گذشته و با وجود تحریم‌ها، قادر شده‌اند بازارهای صادراتی خود را که معطوف به بازارهای منطقه‌ای است، حفظ کنند.

در زنجیره تولید فولاد، تولید نبشی و ناودانی و تیرآهن در رده نهایی محصولات فولادی قرار دارد که در زمینه صادرات می‌تواند سبب ارزآوری قابل ‌توجهی شود. شرکت فولاد ناب تبریز در تولید این محصولات نهایی، جزو شرکت‌های شناخته ‌شده است و بازار صادراتی به نسبت خوبی را نیز به خود اختصاص داده است.

زکریا نایبی، مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز در گفت‌وگویی عنوان کرد: فولاد ناب تبریز در مهرماه سال‌جاری قادر شده رکورد تولید و فروش را به ثبت برساند و از برنامه پیش‌بینی‌ شده در این سال جلو بیفتد؛ بر اساس آمارها این شرکت توانسته ۱۰ درصد افزایش تولید و فروش نسبت به سال گذشته داشته باشد و در زمینه صادرات نیز برنامه‌های این واحد بیش از برنامه محقق شده است.

نایبی در پاسخ به این پرسش که در سه ماه نخست سال که بازار با رکود و تعطیلی روبه‌رو بوده، این شرکت چگونه قادر به‌پیش رفتن بر اساس برنامه شده است، عنوان کرد:‌ فصل نخست سال به دلیل شیوع ویروس کرونا، بازار و میزان تولید ما با کاهش روبه‌رو شد، اما در ماه‌های بعدی سال توانستیم که این رکود را جبران کنیم.

وی در ادامه با اشاره به محدودیت‌هایی که در زمینه صادرات وجود دارد، عنوان کرد: در زمینه صادرات نیز به‌خوبی عمل کرده‌ایم، اما گاهی از سوی دولت شیوه‌نامه‌هایی ابلاغ می‌شود که کار را برای صادرکنندگان مشکل می‌کند، برای نمونه به‌یک‌باره ابلاغ شد که صادرات منوط به ارائه محصول در بورس کالا است.

البته برخی قوانین ممکن است که به صلاح کشور باشد، اما نه درزمانی که کشور ما درگیر یک جنگ اقتصادی است، ازاین‌رو نباید دست صادرکنندگان را با این قوانین سختگیرانه بست. شیوه‌‌نامه‌هایی که به‌صورت مکرر ابلاغ می‌شود، جز اینکه صادرکننده را سردرگم کند، ماحصل چندانی ندارد.

 دلایل افزایش قیمت فولاد در داخل

مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز در خصوص میزان افزایش قیمت محصولات شرکت، عنوان کرد‌: بازار فولاد از یکسو با افزایش قیمت داخلی و از سوی دیگر با افزایش قیمت جهانی روبه‌رو است. البته قابل ‌یادآوری است که در دنیا یک‌میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن فولاد تولید می‌شود که حدود یک میلیارد آن را کشور چین تولید می‌کند، به عبارتی حدود ۷۰ درصد فولاد جهان را چین تولید می‌کند و تولید این کشور در زمینه فولاد نیز رو به افزایش است.

نایبی در ادامه به تعداد کشورهایی که در جهان فولاد تولید می‌کنند اشاره کرد و گفت: البته در جهان ۶۴ کشور فولاد تولید می‌کنند که ایران در رتبه دهم ازنظر تولید قرار دارد که تا افق ۱۴۰۴ قرار است مقام خود را به رتبه هفتم ارتقا دهد. هم‌اکنون در ایران حدود ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می‌شود و ۱۷ تا ۱۸ درصد نسبت به سال گذشته با رشد همراه بوده است.

با توجه به شرایط جهانی اگر قیمت محصولات داخلی با افزایش همراه بوده است، از یکسو افزایش قیمت‌های جهانی بر آن تاثیرگذار بوده و از سوی دیگر ارزش پول ما نیز با کاهش روبه‌رو شده است. وی با اشاره به این موضوع که قیمت شمش داخل بر اساس فوب خلیج‌فارس و بر مبنای دلار در نظر گرفته می‌شود، عنوان کرد: موضوعی که سبب شده قیمت فولاد در بازار دو برابر شود، افزایش نرخ دلار بوده است، اما باید به این موضوع توجه داشت که چرا باید فولادی که قیمت انرژی آن در پایین‌ترین سطح قرار دارد و زیرساخت‌های آن در داخل مهیاست، بر مبنای دلار تعیین شود؟ چرا باید زنجیره‌ای که از مواد اولیه همچون سنگ‌آهن، زغال‌سنگ، انرژی و گاز گرفته تا نیروی انسانی و فناوری و... در داخل کشور تامین می‌شود، مبنای قیمت فولاد دلار قرار بگیرد؟

مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز در خصوص تاثیر واردات برخی مواد اولیه تولید فولاد ازجمله الکترود گرافیتی در افزایش قیمت تمام‌شده فولاد تصریح کرد: بر اساس آمار حدود ۷ تا ۸ درصد قیمت فولاد در داخل را الکترود گرافیتی به خود اختصاص می‌دهد، درحالی ‌که حدود ۳۰ درصد قیمت فولاد در داخل به مواد اولیه اختصاص دارد که در داخل قابل تامین است.

این در حالی است که قیمت شمش فولاد از ابتدای سال دو برابر شده و قیمت محصول نهایی ما نیز از ابتدای سال تاکنون دو برابر شده است. وی در ادامه با بیان اینکه به‌عنوان واحد بخش‌خصوصی همواره طی سال‌های اخیر بازارهای منطقه‌ای را برای صادرات در نظر داشته‌ایم، افزود: از این ‌رو باوجود ترامپ و فشارهایی که بر بازار فلزات ایران داشت،‌ ما همواره قادر به حفظ این بازارهای منطقه‌ای بوده‌ایم، البته هم‌اکنون با رفتن ترامپ ممکن است که امکان صادرات برای شرکت‌های بزرگ جهت صادرات با حمل‌ونقل دریایی بیشتر شود.

مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز در ادامه با اشاره به این موضوع که سال جدید میلادی سال پربارتری برای فلزات و به‌ویژه فولاد خواهد بود، عنوان کرد: در سال جدید بدون شک از بحران بیماری کووید-۱۹ عبور خواهیم کرد و برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این بیماری تا نیمه سال به‌کلی از بین خواهد رفت و به‌کلی ریشه‌کن خواهد شد.