دلایل مقاومت کاهش قیمت دلار چیست

14:11 - 1400/01/17
دلایل مقاومت در برابر کاهش نرخ دلار چیست.

به گزارش «دنیای بورس»، کارشناس مسائل اقتصادی با برشمردن برخی دلایل مقاومت در برابر کاهش نرخ ارز گفت: قطعا با کاهش نرخ ارز منافع برخی گروه‌ها به خطر خواهد افتاد.

حسن گلمرادی در گفت‌و‌گو با سایت «ایبِنا» درباره اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی در خصوص مقاومت‌هایی که برای کاهش نرخ ارز وجود دارد، اظهار کرد:‌ بازار ارز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای اقتصادی، متاثر از رفتار صادرکنندگان کالاها و خدمات به‌عنوان مهم‌ترین عرضه‌کنندگان ارز و رفتار واردکنندگان کالا و خدمات به‌عنوان بزرگ‌ترین متقاضیان ارز خواهد بود.  

وی افزود:‌ رفتار این دو گروه اصلی بازار ارز تحت‌تاثیر فضای کلان کسب‌و‌کار و متغیرهای بنیادی اقتصاد نظیر کمیت و کیفیت تولید، ساختار تقاضا، میزان تورم، قوانین و مقررات، نوع سیستم ارزی و متغیر درآمدهای ارزی دولت قرار دارد.  

گلمرادی خاطرنشان کرد:‌ علاوه‌بر این گروه‌های اصلی، گروه دیگری تحت‌عنوان سفته‌بازان بازار ارز قرار دارند که به منظور حفظ ارزش پول و کسب سود، هم به‌عنوان عرضه‌کننده و هم به‌عنوان تقاضا‌کننده وارد بازار ارز می‌شوند و رفتار آنها بیشتر تحت‌تاثیر پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت و اخبار و اطلاعات رسیده و هیجانات زودگذر بازار قرار می‌گیرد.  

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد:‌ در شرایطی که متغیرهای بنیادی اقتصادی یعنی ساختار تولید و منابع و مصارف ارزی کشور دچار تغییرات اساسی نشده‌اند، متغیر اثرگذار بر بازار ارز، رفتار سفته‌بازان است که بستگی زیادی به خوش‌بینی و بدبینی نسبت به شرایط اقتصادی و سیاسی آتی دارد.  

وی ادامه داد: اگر به هر دلیلی، عوامل بنیادی و ساختاری ارز نظیر ساختار تولید داخلی، افزایش خالص صادرات و تسهیل جریانات ورودی ارز به کشور بهبود یابد، نرخ ارز به‌دلیل افزایش عرضه ارز می‌تواند نزولی شود.   گلمرادی تاکید کرد:‌ قطعا با کاهش نرخ ارز منافع برخی گروه‌ها به خطر خواهد افتاد و مقاومت‌هایی برای کاهش نرخ ارز قابل تصور است.

کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این پرسش که بازار ارز باید چه روندی را طی کند تا نرخ ارز با شیب قابل قبولی ریزش کند، خاطرنشان کرد:‌ اگر فضای خوش‌بینی در بازار ارز حاکم شود، بانک مرکزی به راحتی توانایی کاهش نرخ ارز را خواهد داشت زیرا از یک طرف تقاضای سفته‌بازی ارز محدود می‌شود و از طرف دیگر ارزهای نگهداری شده به‌دلیل جلوگیری از ضرر بیشتر به بازار وارد خواهد شد و خود این عامل می‌تواند به تعدیل نرخ ارز کمک کند.