تکنیکال قیمت زغال‌سنگ با تحلیل تکنیکال + نمودار

14:09 - 1400/01/17
پیش بینی قیمت زغال سنگ با تحلیل تکنیکال بررسی شد.
تکنیکال قیمت زغال‌سنگ با تحلیل تکنیکال + نمودار
  • سمانه عاملی | تحلیلگر بازار

روند کلی قیمت هر تن زغال‌سنگ در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. این کالا در چهار هفته گذشته از محدوده ۲۸ دلار و ۴۳ سنت به محدود ۳۲ دلار و ۲۰ سنت رسید و افزایش حدود ۱۳درصدی را تجربه کرد.

مهم‌ترین اتفاق در چند روز گذشته، عبور از محدوده ۳۰ دلار بود که نشانه ادامه حرکت صعودی زغال‌سنگ است. در هفته‌های آینده به احتمال زیاد این کالا به دنبال هدف ۳۸ دلار و۵۰ سنت خواهد بود. در این مسیر سطوح ۳۲ دلار و ۵۰ سنت، ۳۴ دلار و ۵۰ سنت و ۳۶ دلار به‌عنوان مناطق مقاومتی می‌توانند مانع افزایش بیشتر قیمت‌ها شوند.

محدوده‌های مقاومتی پیش روی زغال‌سنگ بسیار قدرتمند هستند و در هر کدام از این سطوح ممکن است فشار عرضه افزایش یابد. در صورتی که قیمت زغال‌سنگ مسیر کاهش را در پیش بگیرد، علاوه‌بر محدوده‌های حمایتی ۳۰ دلار و ۵۰ سنت و ۲۸ دلار و ۵۰ سنت، محدوده خط روند صعودی کوتاه‌مدت نیز می‌تواند مانع رسیدن قیمت به سطوح پایین‌تر مثل ۲۵‌دلار شود.

در صورت افزایش قیمت‌ها، اولین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۳۲ دلار و ۵۰ سنت است. شکسته شدن این منطقه به سمت بالا امید‌ها را نسبت به ادامه روند صعودی افزایش داده و خریداران ریسک گریز را وارد بازار می‌کند. بعد از عبور از این سطح، مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کند، محدوده ۳۴ دلار و ۵۰ سنت است. 

در صورت کاهش قیمت‌ها، محدوده خط روند کوتاه‌مدت صعودی، می‌تواند نقش حمایتی بسیار خوبی داشته باشد. شکسته شدن این محدوده به سمت پایین، نشانه نزولی نخواهد بود؛ ولی ترس‌ها را از آغاز اصلاح قیمت‌ها افزایش خواهد داد. محدوده خط روند صعودی کوتاه‌مدت برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است.

در صورت کاهش قیمت زغال‌سنگ، اولین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۳۰ دلار و ۵۰ سنت است. در صورت ادامه کاهش قیمت‌ها، مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۲۷ دلار و ۵۰ سنت است.

شکسته شدن این محدوده به سمت پایین خصوصا با حجم زیاد نشانه نزولی است و ترس‌ها را برای تشکیل روند نزولی افزایش می‌دهد.